Należy wiedzieć, że adaptację poddasza na cele mieszkalne najwłaściwiej będzie uwzględnić na etapie projektu domu – pozwoli to w przyszłości bez komplikacji otworzyć przestrzeń parteru i wygodnie połączyć ją schodami i poddaszem. Bowiem w danym projekcie przewidziana będzie odpowiednia konstrukcja budynku, lokalizacja schodów, miejsce przebicia w stropie i wielkość otworu, a także zaplanowany podział funkcjonalny poddasza.
Odpowiednia nośność
Trzeba wiedzieć, że aby strych mógł pełnić funkcję poddasza użytkowego, musi mieć wówczas przewidzianą odpowiednią nośność stropu, właściwą izolację termiczną, odpowiednią wysokość użytkową i możliwość naturalnego doświetlenia, a także zagwarantowaną wentylację oraz doprowadzone instalacje. Pamiętajmy o tym, że jeżeli poddasze planujemy użytkować w niedalekiej przyszłości, wtedy najlepiej od razu w pierwszym etapie wykonać jak najwięcej prac w tym: ocieplić dach, zamontować schody i okna połaciowe oraz wyprowadzić niezbędne instalacje. Tak przygotowane poddasze możemy szybko wykończyć w dowolnym momencie, a jednocześnie wykorzystywać do celów gospodarczych, utrzymując jedynie minimalną temperaturę. Drugi wariant adaptacji zakłada wykonanie w pierwszym etapie jedynie odpowiedniej termoizolacji stropu i zaślepienie otworu w nim do czasu, kiedy zdecydujemy o potrzebie zwiększenia powierzchni użytkowej domu.
Schody
Aby zapewnić komfortową komunikację pomiędzy parterem a poddaszem należy zadbać o właściwie usytuowanie schodów w taki sposób, aby wysokość poddasza w miejscu ich wyprowadzenia była odpowiednia. W zależności od lokalizacji mogą one integrować ze sobą kondygnacje lub też podkreślać ich odrębność. Schody zamknięte w klatce schodowej zapewnią mieszkańcom niezależną komunikację pomiędzy kondygnacjami, wyraźnie je rozgraniczą oraz zapewnią lepszą izolację akustyczną. Jeżeli schody umiejscowimy w pobliżu wejścia głównego, możemy całkowicie uniezależnić parter od poddasza. Innym rozwiązaniem mogą być otwarte schody wkomponowane w strefę dzienną, umożliwiające szybką komunikację, a także oszczędność powierzchni. Forma i kształt schodów są uzależnione zarówno od ich lokalizacji, jak i wielkości otworu w stropie. Jeżeli otwór jest niewielki, możemy zastosować schody kręcone, jednak są one miej komfortowe. Wybierając schody jednobiegowe lub dwubiegowe, należy pamiętać, że wymagają one większego otworu w stropie.