Należy wiedzieć, że aby otworzyć ciężką bramę wjazdową na posesję, trzeba użyć sporej siły. To niekomfortowe także dlatego, że wiąże się z koniecznością opuszczenia samochodu – taka czynność nie należy do miłych, jeśli na zewnątrz pada śnieg lub deszcz. Rozwiązaniem jest zamontowanie napędu przy bramie, dzięki któremu możemy ją otwierać i zamykać za pomocą pilota. Może jednak mimo wszystko warto zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie, które pozwala nam uniknąć i tego? Mowa o czujniku bramowym, który sam wykrywa zbliżające się do posesji auto i umożliwia wjazd na posesję. Dzięki niemu brama nie zamknie się zbyt szybko, uszkadzając auto.
Trzeba wiedzieć, że w sprzedaży mamy obecnie dostępne czujniki wykorzystujące dwie technologie: ultradźwiękową i mikrofalową. Pierwsza ma zasięg wykrywania do 1 m druga od 80 cm do 5,5 m. Kiedy pojazd zbliża się z prędkością od 2 do 20 km, detektor go wykrywa, przekazuje sygnał do silnika bramy, a ta się otwiera. Co istotne, odpowiednio ustawiony czujnik ignoruje znajdujących się w pobliżu ludzi. Taka technologia z powodzeniem wykorzystywana jest w bezobsługowych systemach parkingowych – przy galeriach handlowych, obiektach sportowo-rekreacyjnych, na parkingach osiedlowych itp. Różnica polega na tym, że w tym przypadku czujniki połączone są nie z bramą, a na przykład z tzw. bileterką wjazdową wydającą bilet parkingowy i szlabanem wjazdowym.
W jaki sposób przeprowadzić montaż czujnika?
Dużą zaletą czujek jest to, że montaż nie wiąże się z pracami ziemnymi. W typowym systemie wjazdowym w podłożu umieszcza się tzw. pętlę indukcyjną, czyli rodzaj przewodu, który wykrywa znajdujące się nad nim pojazdy. Opisywany detektor zakłada się natomiast na wysokości 50 cm nad ziemią – na przykład na słupku, ścianie albo na ogrodzeniu. Potem wystarczy tylko na panelu sterowania ustawić czułość i zasięg detekcji. Należy wiedzieć, że proces kalibracji jest zautomatyzowany, wymaga jedynie naciśnięcia jednego przycisku. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że czujki parkingowe mają wbudowaną grzałkę, usuwającą śnieg i lód. Dzięki temu urządzenie może działać praktycznie w każdych warunkach, w temperaturze od -30 do +50 stopni Celsjusza.
Bramy garażowe dla wymagających inwestorów – co warto o nich wiedzieć?