Rośnie popularność instalacji fotowoltaicznych, a trend ten będzie się tylko utrzymywał z racji drożejącego prądu. Ponadto wzrasta świadomość ekologiczna i potrzeba uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Do montażu fotowoltaiki nie zniechęca również jej stosunkowo wysoka cena, gdyż po pierwsze taka inwestycja zwraca się zwykle w ciągu 8-10 lat, a po drugie istnieją programy dopłat do tego typu rozwiązań proekologicznych, czyli OZE. Czy jednak nie istnieją przeciwwskazania dla montowania paneli fotowoltaicznych na niektórych dachach, np. na dachach krytych papą?
Warunki do spełnienia przy montażu paneli fotowoltaicznych
Rozważania dotyczące zakupu i montażu fotowoltaiki trzeba rozpoczynać od wyboru miejsca na [b]panele fotowoltaiczne[/b]. To z kolei wiąże się z warunkami do spełnienia, aby móc cieszyć się w pełni z korzystania z zielonej energii. Jest kilka czynników, które musza być wzięte pod uwagę. Niektóre z nich mogą dać zielone światło dla montażu, a inne wykluczyć instalację paneli w danym miejscu.
Duże znaczenie ma rodzaj pokrycia dachowego, jego nośność albo jej brak, wszystko, co determinuje [b]sposób montażu paneli fotowoltaicznych[/b]. Większość pokryć dachowych, a więc blachodachówka, gont bitumiczny, ceramika, czy papa umożliwia montaż paneli fotowoltaicznych na dachu[/b], ale są i pokrycia, gdzie paneli się nie montuje – są to strzechy (słoma, trzcina), czasami drewniany gont. Również przy eternicie, a więc pokryciu azbestowym rezygnuje się z instalacji, ponieważ po pierwsze jest to kruchy i mało nośny materiał, a po drugie powinien zostać usunięty, gdyż jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Montaż paneli na eternicie byłby kuriozum, zważywszy na proekologiczny charakter tego typu źródła energii. Ostateczny termin usunięcia pokryć azbestowych z naszego kraju został wyznaczony na rok 2032, ale dla kogoś, kto pragnie [b]założyć fotowoltaikę, może to być dobry moment do pozbycia się rakotwórczego materiału z dachu.
Sam odpowiedni rodzaj pokrycia dachowego nie jest jeszcze determinujący do zainstalowania paneli. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na optymalną płaszczyznę dachu w odniesieniu do kierunku świata. Najlepszy jest kierunek południowy, następnie południowo-wschodni oraz południowo-zachodni, a na końcu wschodni oraz zachodni. Na kierunkach północnych montaż paneli fotowoltaicznych w naszym kraju jest bezzasadny.
Kolejnym jest kąt nachylenia dachu, gdzie optimum wynosi około 35 stopni. Trzeba wiedzieć, że odchylenia powyżej niż 15 stopni będą znacznie mniej energotwórcze. Przy dachu płaskim, podobnie do ustawienia na gruncie, [b]konieczny jest montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcji wsporczej[/b], czyli na pewnego rodzaju stelażach.
Co z montażem paneli fotowoltaicznych na papie?
Montaż paneli fotowoltaicznych[/b], co już było wcześniej wspomniane, może być przeprowadzony na papie. Tego typu pokrycia dachowe stosowane są zazwyczaj na dachach płaskich lub przy kątach nachylenia nieprzekraczających 20 stopni. Nie jest to jednak zwykły montaż, gdyż niezbędne jest zastosowanie specjalnej konstrukcji.
Montaż paneli fotowoltaicznych na papie jest przeprowadzony poprzez zastosowanie specjalnych mostków oraz listew aluminiowych. Są one przymocowywane wkrętami do połaci dachowej i dopiero wówczas można w uchwytach montażowych zainstalować panele słoneczne[.
Montaż na papie, a raczej na tego rodzaju konstrukcji sprawia, że system jest lepiej wentylowany, a to znacznie podnosi jego wydajność energetyczną.
Wnioskuję, że panele fotowoltaiczne są uniwersalne. Nie ma ograniczeń w materiałach, którymi pokrywa się dachy, jakie by je wykluczały.